Irlen Metodu Nedir?

25 yılı aşkın bir süredir çocuk ve yetişkinlerin; Dikkat,konsantrasyon,okuduğunu anlamalarını,hızlı okumalarını geliştiren ve ışık duyarlılığını ortadan kaldıran bir teknolojidir. Irlen metodu bir okuma metodu değildir.

Bir çok ülkede 1983 yılından beri 8000 eğitimci tarafından kullanılan ve renk çalışmalarında patenti alınmış tek tekniktir. Sadece ABD’ de 4000 Okul Bölgesi Irlen Metodunu kullanmaktadır. Dünyada milyonlarca öğrenci renklerin getirdiği başarıyı yakalamışlardır. Irlen Metodu ile çalışan dünya ülkeleri ve merkezlerine www.irlen.com sitesinden ‘ Irlen Testing Centers’ ‘ üzerinden ulaşabilirsiniz.

Irlen Metodu, ABD’ nin okuma ve öğrenme zorlukları alanında uzman, Helen Irlen, MA,LMFT, tarafından uzun araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Gözlerimize gelen ışık enerji olarak sinir sistemine yollanır ve hormon üretilir. Bazı insanlarda beyaz renk kontrast yaratarak beynin kimyasını etkiler. Bir saniyeliğine bile olsa işlevini yerine getiremeyen beyin okunanı farklı algılamaya veya bilgi atlamaya neden olur.
 

Irlen Metodu sadece tek görüşme sonucunda belirlenen ve yan etkisi olmayan renkli saydam filtrenin kullanımı ile beyaz kağıttan yansıyan zararlı ışınların filtre edilerek, beynin doğru görsel bilgiyi algılamasını sağlamaktadır.
 
Irlen Metodu uluslararası bir tedavi olarak kabul edilmiş olup, bazı üniversitelerde ders olarak öğretilmektedir.SAT gibi üniversite giriş sınavlarında kanunlarla kullanımı serbesttir.

Sağladığı mucizeler ile National Geographic, 60 Minutes, Good Morning America,ABC World News, NBC News, the BBC ‘ye ek olarak Irlanda, Hong Kong, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore,  Avustralya TV programlarında ve basında geniş yankı uyandırmıştır.