Renklerin üzerlerine tıklayarak siz de etkisini keşfedin

ARAŞTIRMALAR

Amen Kliniği ve  U.S. Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan beyin araştırmalarında renklerin beyin işleyişini dengede tuttuğu ve Irlen etkisinin gerçek olduğu ispatlanmıştır.

Bir çok araştırma, renkli filtrelerin ders çalışırken veya bilgisayar monitorleri üzerinde kullanıldığında okuma problemlerinde başarı sağladığını göstermiştir. (Bouldoukian, Wilkins, & Evans, 2002; Chase, Ashourzadeh, Kelly, Monfette, & Kinsey, 2003; Croyle, 1998; Evans & Joseph, 2002; Jeanes, Busby, Martin, Lewis, Stevenson, Pointon et al., 1997; Noble, Orton, Irlen, & Robinson, 2004; Northway, 2003; Scott, McWhinnie,Taylor, Stevenson, Irons, & Lewis, 2002; Solan, Brannan, Ficarra, & Byrne, 1997; Solan, Ficarra, Brannan, & Rucker, 1998; Tyrrell, Holland, Dennis, & Wilkins, 1995; Wilkins & Lewis, 1999; Wilkins, Lewis, Smith, Rowland, & Tweedie, 2001; Williams, Le Cluyse, & Littell, 1996).Detaylı araştırmalara www.irlen.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

ABD’de bir çok uzmana göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite için tedavi gören çocukların yarısının uygun tedaviyi görmediği belirtilmektedir.Araştırmalar okuma problemi, disleksi, ögrenme güçlüğü veya dikkat eksikliğinden şikayetçi olan öğrencilerin %46 sına Irlen Metodunun yardımcı olduğunu göstermiştir.  Bu metod kişinin tıbbi tedavisinin yerine geçmez. Irlen bazen tek çözüm olabilir bazen de kişinin problemlerinin bir parçası olabilir ve bu metod ile bilinmeyenin bir parçası çözülebilir. Renkli filtreleri kullananların % 90’ı yarar sağlamıştır. 

Sonuçlar:

  • Okuduğunu daha iyi anlamak, sindirmek
  • Hızlı okuyabilmek
  • Dikkatin çabuk dağılmasının, hareketliliğin azalması ve başladığı işi bitirebilmesi.
  • Yorgunluk, uyku ve bitkinlik halinin azalması
  • Motivasyonun artması
  • Kendine güvenin artması
  • Akademik başarının yükselmesi

Copyright © 1998-2017 by Perceptual Development Corp/Helen Irlen. Translated by [ Nilay Eksioglu ]. All rights reserved.Her hakkı saklıdır.Izinsiz çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

@grafikret © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır.